Mis tahes projekti loomine internetis võtab palju aega, tähelepanu ja raha ükskõik, mis etappidel. Kas teate, kust iga veebileht algab? Internetis asuva veebilehe aluseks on – domeeninime valik.
Mis on domeen?
Kõigil võrku ühendatud seadmetel, sealhulgas hostiteenuse pakkujate serveritel, on IP-aadress. See näeb välja nagu numbrijada. Konkreetse veebilehe leidmiseks veebis peate teadma selle serveri IP-aadressi, kus see veebileht asub. Üks selline server (IP-aadress) saab majutada piiramatul arvul veebiehte. Otsimise hõlbustamiseks lõime DNS (Domain Name System) – domeeninimede süsteemi. Oma veebilehe tuvastamiseks annate sellele ainulaadse domeeninime.
Mis võib olla Teie domeeninimi
Domeeninime kuni 63 tähemärgi – registreerimine on tavaliselt lubatud. See võib olla tähtede või numbrite arv vahemikus 0 kuni 9. Võite kasutada ka kriipsu, kuid seda märki ei saa domeeninime algusesse ega lõppu panna.
Kas domeeninimi on sama mis veebilehe aadress?
Mitte päris. Domeeninimi on vaid osa täielikust veebiaadressist. See URL koosneb kolmest elemendist:
Domeeninimi koosneb mitmest osast (tasemest), mis on üksteisest eraldatud punktidega.
Selle taseme kõiki domeene saab liigitada:
Kuidas ja millest alustada domeeninime valimist?
Kõige tähtsam, domeeninime valimisel peate arvestama, mis teie saidil kujuneb ja mis on selle eesmärk. Nime abil saate inimesele selgeks teha, mis teda sellel saidil ootab. Kasutage oma piirkonna jaoks sobivaid sõnu. Loogiline, et autosid müüakse kodulehel auto24.ee, sest Estist. “Auto” on auto. Imelik oleks leida sellise domeeniga saidilt spordirõivaste pood.
Kui veebilehe teema ja fookus on teada, pole domeeninime valimine keeruline. Kuid aga on ka mõned nüansid. Näiteks on alati oht, et teie leiutatud domeeni ei leiutanud lihtsalt keegi, vaid tal õnnestus see ka enne teid registreerida. Et seda poleks, peate aga kontrollima domeeninime saadavust, et hiljem ei tekiks üllatusi.
Kokkuvõtteks
Veebilehe loomiseks vajalikud punktid:
Sildid: Domeeni valik